2013. márc. 7.

Női alakok a Bibliában 4. (Debóra)

1. Debóra, mint Isten szabadításának közvetítője
Bírák 4. rész:

1Izráel fiai Éhúd halála után ismét azt tették, amit rossznak lát az ÚR. 2Ezért odaadta őket az ÚR Jábínnak, Kánaán királyának a kezébe, aki Hácórban uralkodott. Hadseregparancsnoka Sisera volt, aki Haróset-Gójimban lakott.  3Ekkor segítségért kiáltottak Izráel fiai az ÚRhoz, mert Jábínnak kilencszáz vas harci kocsija volt, és húsz esztendeig keményen sanyargatta Izráel fiait. 4Abban az időben Debóra prófétanő, Lappídót felesége volt a bíró Izráelben. 5Debóra pálmája alatt szokott tartózkodni Rámá és Bétel között, az Efraim-hegyvidéken, ide jártak fel hozzá Izráel fiai, hogy ítéletet hozzon.

Egy kis kortörténet:
Az időben ugrunk egy nagyot. Izráel 430 évi egyiptomi fogság után, 40 éves pusztai vándorlást követően Józsué vezetésével elfoglalta a megígért hazát.
"A nép az Urat szolgálta Józsué egész életében." (2,7.) Milyen sokat mondó megjegyzés! De Józsué halála után "más nemzedék támadt, amely nem ismerte az Urat, sem tetteit..., azt cselekedték, amit rossznak lát az Úr ... elhagyták az Urat." (2, 10-12.)

Ha a Bírák könyvét végigolvassuk, egy újra és újra megismétlődő folyamatot fedezhetünk fel. Nem ismerős? A hegycsúcs magaslatai és a mélybe ereszkedő völgyben járás? Ilyen hullámzó a mi életünk is sokszor.
Az Izráeliek elhagyták az Urat, aki sanyargatókat küldött, majd a nép segélykiáltására bírát választott az Úr, akinek a személyében szabadítót is küldött. Most Jábin fosztogatta a népet, és válaszul Debórát küldte Isten.

Milyen nagy kegyelem, hogy ha az Urat elhagyjuk, ha távol vagyunk Tőle, nehézségeket enged meg az életünkben. Biztos, hogy a te életedben is vannak problémák. Ezek nem véletlenek az életünkben. A bajban meglágyul a szív, imát küld a Szabadító felé. Könnyebb segítségül hívni az Urat.

De az Úr nem csak nehézségeket küld, hanem segítséget is. Izráel számára Debórát. Rajta keresztül jut el a fiakhoz az isteni szó, rajta keresztül jön a szabadulás is.
Nem véletlen, hogy én is ezeket elmondhatom, leírhatom. Amikor Püspökladányba költöztünk, akkor még nem tudtam, hogy itt a Misszióban kell szolgálnom. Voltak varrógépek, tervek, de nem volt hely, nem volt még kijelölt célpont. Aztán mások segítségével megismertelek benneteket (a foltvarró kör tagjait). Így újabb lehetőség nyílt a számotokra, hogy halljatok az Úrról, a Szabadítóról, a megmenekülés, kiút lehetőségéről.

Ezt a feladatot szeretné mindannyiunkra bízni az Úr. Vigyük a békéltetés Igéjét!

2. Debóra, mint vezető nő

Egy különleges megfigyelést tehetünk. Az Ószövetségben nagyon ritkán jelennek meg a nők vezetői szerepben, sokszor még említve sincsenek. Mindenki számára egyértelmű volt abban az időben, hogy a vezetést az Úr a férfiakra bízta. (Családban, gyülekezetben, társadalomban)
Ma furcsa erről beszélni, hiszen ma már felelősségteljes pozíciókat töltenek be a nők, miniszterelnöki székekben foglalnak helyet, intézményeket igazgatnak, papi szolgálatra szenteltetnek fel.
De nem ez volt az Isten eredeti terve.

Az Igében az Újszövetségben is megerősítést nyer az a tény, hogy vezetőként az Úr továbbra is a férfiakat rendelte. El tudod ezt fogadni kedves Nőtestvérem?
"...a férfi feje a feleségnek." (Efézus 5, 23.)
"...engedelmeskedjenek az asszonyok a férjüknek!" (Efézus 5, 24.) -Brrr, sokszor megborzongunk. Hiszen nem ezt diktálja a társadalmunk. Nekem is vannak ötleteim, terveim, célkitűzéseim. Rendeljem magam mégis a férjem vezetése alá?

"A tanítást azonban az asszonynak nem engedem meg, sem azt, hogy a férfin uralkodjék!" - ez a gyülekezeti pozíciónkra vonatkozik.

Akkor mi a nő feladata?
"az idős asszonyok... tanítsanak a jóra, neveljék józanságra a fiatal asszonyokat, hogy ezek is szeressék férjüket és gyermekeiket, és józanok, tiszták, háziasak, jók, férjük iránt engedelmesek legyenek!" (Titusz 2, 3-5.)

Vegyük sorra a teendőket:
- tanítsanak a jóra: "Az előbb még tiltotta az Úr a tanítást, most meg megbíz vele?"
Igen. Az asszonytársainkat taníthatjuk, példaadásunkkal terelgethetjük őket, a gyermekeinkről nem is beszélve. A "ránk bízott ajándékok" nevelésében fő szerepet kaptunk.

-a józanság elengedhetetlen egy család vezetésében, amely nem csak megfontoltságot jelent, hanem teljes szabadságot az alkohol mámorától

- tisztasági felelős: az otthon rendje, tisztasága, a takarítási teendők, mosás, mosogatás
Milyen az otthonotok? Taszító vagy csalogató? A gyermekeitek tiszták, vagy mosdatlanok, rongyosak?

- házias: jókat főz, befőz, gondoskodik a család jólétéről

- jók: Ki az Úr szemében jó? Aki az Úr Jézustól bocsánatot kapott, megtisztult.

- a férj első számú tisztelője, támogatója

Nem elég feladat egy nő számára? Kell ennél több? Ki tud ezek mellett a feladatok mellett még vezetői pozícióban is helytállni? Szerintem képtelenség, vagy a munka vagy a család sérül.

Mit tegyünk, ha a férfiak nem töltik be a helyüket, nem vállalják a vezetést?
A mai Igénkben erre láthatunk példát. (Az eset nem általános, hanem kivételes, hangsúlyozom!)
Bírák 4. rész:
 6Elküldött Bárákért, Abínóam fiáért, és elhívatta Kedes-Naftáliból. Azt mondta neki: Ezt parancsolja az ÚR, Izráel Istene: Menj, vonulj a Tábór hegyére, végy magad mellé tízezer embert Naftáli fiai és Zebulón fiai közül!  7Én pedig ellened vezetem a Kísón patakjához Siserát, Jábín hadseregparancsnokát, harci kocsijaival és hatalmas seregével, de a kezedbe adom őt! 8Bárák azonban ezt mondta neki: Ha velem jössz, elmegyek, de ha nem jössz velem, én se megyek. 9Debóra azt felelte: Szívesen elmegyek veled, de akkor nem a tiéd lesz a dicsőség azon az úton, amelyen elindulsz, mert asszony kezére adja az ÚR Siserát. Azzal fölkelt Debóra, és elment Bárákkal Kedes felé."

Bárák, az edzett hadvezér, a parancsnok megijed a túlerő láttán. Nem mer egyedül harcba vonulni. Hívja Debórát, a bírát.

Debóra egy nép élén bíráskodott. Nem egy férfinek kellett volna betöltenie ezt a helyet? Nem volt egy férfi sem, akire rá lehetett volna ruházni ezt a feladatot?
Szerintem, nem volt. Olyan lelki állapotban volt a nép, hogy az Úrnak egy nőt kellett mozgósítania.
Mit tehetsz, ha a férjed nem vállalja a gyermekek vezetését, a pénz beosztását, nem szerzi be a téli tüzelőt, nem gondoskodik a betevő falatról? 
Végig kell néznünk, ahogy a család romba dől?
Én úgy látom, hogy ilyen helyzetekben Isten mozgósítja a nőket, a feleségeket. A kérdés, hogy "te a helyeden állsz?" Ha az Úr vezet, be tudod tölteni a rád bízott feladatot.
Róma 8, 14. "Akiket Isten Lelke vezérel, azok Isten fiai."
Téged Isten Lelke vezérel?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése