2012. dec. 20.

Egyszerű ötletek karácsonyfára

Két ötletet szeretnék bemutatni nektek.


Hozzávalók: 2 azonos méretű szívformára vágott textil, selyemszalag akasztónak és egy kis csipke

A csipkét először végigöltjük az egyik szívecskén. Utána a két szívformát színeivel szembe fordítjuk, és körbeöltjük. Ne felejtsük ki belőle az akasztót sem, amelyet a szív hajlataiba illesztünk bele. 
A végei lógjanak ki, az akasztó többi részét vezessük a két anyag közé.
Hagyjunk egy kis nyílást a kifordítás számára is. 
Kiforgatás után, megtömjük, majd rejtett öltésekkel lezárjuk a rést.



Két különböző méretű filcszívecskét varrjunk össze! 
A hajlatba akasztót is  tegyünk! A szalagvégeket csúsztassuk a 2 réteg közé!

Hogyan készültünk a karácsonyra a Missziónál?

Új lakóhelyünkön sem tudtunk veszteg maradni. A rendelkezésre álló varrógépek gazdákat kerestek. Új helyszínünk lassan kezdett körvonalazódni. Püspökladányban nagy szeretettel fogadtak a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió munkatársai. Az ott dolgozók teljes támogatásával november 8-án indult be az új varrókör.

Néhány képben szeretnénk bemutatni, hogyan készültünk. A válogatás nem teljes.

Négy filcmunkát varrtam fel egy szalagra.


Volt, aki az előző foglalkozáson félbemaradt munkáját fejezte be.




2012. dec. 10.

Ajándék és dísz

December 8- án újra együtt lehettünk Isten kegyelméből. Bár a csapat létszámban nem volt teljes, de a jelenlevőkkel újra varrhattunk, beszélgethettünk egyet.
De mit is készítettünk? Beszéljenek először a képek:

Varrás pillanata

A kész csészék

A gazdagon terített asztal
Ez az asszonyok erőssége

Koszorúk teljes díszben


A sablon feltöltése scan hiányában most sajnos, nem kivitelezhető, de a fénykép alapján te is elkészítheted a sajátodat! A csésze belseje nem szögletes, hanem lekerekített. A lényeg, hogy a csésze szájánál megegyezzenek a méretek, hogy az összevarrásnál ne okozzon  fennakadást.
Hogyan tovább? Mivel az online foltvarrás nem olyan motiváló, ezért abban maradtunk, hogy szervezünk egyszer- egyszer találkozókat, és felhagyunk a havi rendszerességű varróleckék leadásával.

A karácsony csak Jézuskáról szólna?

A minap a gyermekeimmel üdvözlőlapokat készítettünk. Megkértem őket, hogy rajzoljanak 1-1 képet, amely a téllel vagy a karácsony eseményeivel kapcsolatos. Máté az egyik lapra a keresztre feszített Jézus rajzolta le. Elgondolkoztam. Neki van igaza. A karácsony a keresztről is szól.
Szeretjük Jézust kisbabaként jászolban ábrázolni, és sokszor meg is ragadunk ennél a képnél. Jézuska, emlegetjük a Királyok Királyának a nevét.
Én már sok betlehemi jászlat láttam a főtereken, de húsvét közeledtével egyetlen egy keresztet sem láttam a nyitott sír kíséretében. Miért? Így könnyebb. Nem kell szembenéznünk a bűneinkkel, következményeivel, de így a kegyelem részeseivé sem válhatunk.
Ha Jézus nem ment volna el a kereszthalálig, hanem csak szétnézett volna a mindennapjainkban, akkor még mindig a bűneink terhét kellene cipelnünk. Ha a karácsony nem torkollott volna bele a nagypéntek és húsvét eseményeibe, ma nem lenne örömünnep.

"Abban nyilvánul meg Isten hozzánk való szeretete, hogy egyszülött Fiát küldte el Isten a világba, hogy éljünk Őáltala." (1. János 4,9.)

Ez az örömhír csendül ki az angyalok szavaiból is, amelyet a pásztorokhoz intéztek:
"Ne féljetek, mert nagy örömhírt hoztam, ami minden embernek örömöt szerez majd! Ma megszületett nektek a SZABADÍTÓ Dávid városában, aki az Úr Krisztus." (Lukács 2, 10-11.- egyszerű ford.)

Isten megajándékozott minket az Ő Fiában a bűnbocsánattal, örök élettel. Ez a leghatalmasabb ajándék, amelyet valaha karácsonykor is ember kezébe adtak.
"Hála legyen Istennek az Ő kimondhatatlan ajándékáért." (2. Korintus 9, 15.)

Nagy költekezésbe kezdett a ma embere. A gyermekek már nem is tudnak örülni apróságoknak.
Nem ez a lényeg. Nem az ajándék mérete emeli a karácsony hangulatát. Ha nem hagyjuk elveszni a karácsony igazi üzenetét, ha nem felejtkezünk el Jézusról, akkor lesz igazán örömteli, békés karácsonyunk.
Ha a fa köré ültök szenteste, ne felejtkezzetek el az ünnepeltről sem!

2012. dec. 3.

Néhány információ

Kedves vésztői Barátaim!

December 8-án sok szeretettel várlak benneteket régi Foltozó Műhelyünk színhelyén, a Forrás Keresztyén Gyülekezet termében 13 órai kezdettel.
Végre itt egy lehetőség a találkozásra, senki se maradjon maradjon ki belőle! Hozzátok el kész munkáitokat, terveiteket is, hogy gyönyörködhessünk benne, és tanulhassunk belőle!

Mit is hozzatok magatokkal?

A varrógépet, mert a Műhely gépei már átköltöztek Püspökladányba.
Karácsonyi anyagokat, szalagot a munkák elkészítéséhez.
Egy kis csemegét, korábbi jó szokásainkhoz híven:)

Mit szeretnénk csinálni?
Egy kis karácsonyi ajándékot, amely egy üdvözlőlap társaságában bárkinek kedves meglepetés lehet. Egy kis teáscsésze teafilterrel csészealátétként is használható.
Hozzávalók: 12×24 cm- es sötét karácsonyi anyag
                    12×24 cm-es világos (színben harmonizáló) karácsonyi anyag



Ajtódíszként felhasználható koszorú (ha az időnk engedi)
Hozzávalók:
3 1/2" × 36" -es csíkok, amelyből 3 féle színre lesz szükség.
Tömítőanyag, amelyet ott helyben is kaphatsz.
Hosszú selyemszalag (lehetőleg széles).


Kérlek, valamelyik elérhetőségemen jelezz vissza, ha számíthatunk rád!

2012. nov. 4.

Tökvariációk

Tökvariációkkal szeretnék nektek kedveskedni. 


Mint tudjátok én is kezdő vagyok még ,de amikor leültem ezt a blogot megírni rájöttem leírni még nehezebb mint elkészíteni :)

Először kedvcsinálónak kezdjük a könnyebbik változattal.

Vágjunk ki 12-13 cm-es köröket. Tetszés szerinti levélformákat (filc anyagból vágtam ki ) . 

Fércöltéssel összehúzzuk és kitömjük a kis tököt, majd bevarrjuk. Tetejére a levelet. Lehet átölteni az aljáig is akkor kissé tömzsibb lesz.

Most picit más megoldással :



2 kört varrjunk össze. A közepén picit kivágjuk. Kifordítás után megtöltjük tömő anyaggal. Rafiával vagy fonallal átkötözzük gerezdekre és végül levélkét varrunk rá.



Ennyi bevezető után jöjjön egy kis foltvarráshoz legközelebb álló változat.

 16 db formát szabjunk ki ( mintás anyagnál vigyázzatok,mert a képen láthatóknál nekem is párját kellett szabni fordítva is) . Kettesével összevarrjuk a cikkeket először. Majd a képen látható módon fordítsátok egymáshoz ( gombostűzni csak a láthatóságért  tűztem meg). Összevarrtok 8 tökszeletkét és végül az alját tetszés szerint. A tökök formája attól is változtatható ha egyenesen vagy cikcakban varrjátok el. A kifordított formát jól meg kell tömni az ívek mentén is,mert így lesz szép formája.


 Levélnek most nem csak a filcből szabottat ,csumát formálót is készíthetünk.  

 Sablonokat még pótolom  -de könnyen kézzel is megrajzolhatóak.
Isten áldásával jó munkát kívánok nektek!

2012. okt. 28.

Vedd be Jézust a hajódba!


A csodálatos halfogás
 1Amikor egyszer a Genezáret tavánál állt, nagy tömeg sereglett oda hozzá, hogy hallgassa az Isten szavát. 2Látta, hogy a tó partján két bárka vesztegel. A halászok kiszálltak, és a hálót mosták. 3Beszállt hát az egyik bárkába, Simonéba, s megkérte, hogy lökje egy kicsit beljebb a parttól. Aztán leült, és a bárkából tanította a népet. 4Amikor befejezte a tanítást, így szólt Simonhoz: "Evezz a mélyre, és vessétek ki a hálótokat halfogásra!" 5"Mester, egész éjszaka fáradoztunk, s nem fogtunk semmit, de a te szavadra, kivetem a hálót" - válaszolta Simon -, 6és így is tett, s annyi halat fogtak, hogy szakadozni kezdett a háló. 7Intettek a másik bárkában levő társaiknak, hogy menjenek segíteni. Mentek is, és úgy telerakták mind a két bárkát, hogy majdnem elsüllyedt. 8Ennek láttán Simon Péter Jézus lábához borult, és e szavakra fakadt: "Uram, menj el tőlem, mert bűnös ember vagyok!" 9Mert a szerencsés halfogás láttán társaival együtt félelem töltötte el. 10Hasonlóképpen Jakabot és Jánost is, Zebedeus fiait, Simon társait. De Jézus így szólt Simonhoz: "Ne félj! Ezentúl emberhalász leszel." 11Kivonták a hajókat a partra, és mindenüket elhagyva követték.
(Lukács evangéliuma 5. rész)

„Két hajó a part mentén vesztegel”
A hajó vesztegelt, nem volt cél, amelyért vízre bocsáthatták volna. Sokszor kérdés a mi számunkra is, mi a célom? Mi Isten akarata az életemre?
Elmegyek minden nap a munkahelyre, iskolába, majd elvégzem a soron következő házimunkát, harc a gyermekekkel, mindennapos házi feladattal. Ez ismétlődik körforgásszerűen. Ennyi? Csak ennyi lenne?

„(Jézus) beszállt a hajóba … tanított”
Valami mozdul, megbillen a veszteglő hajó. Jézus lép a hajóba. A hajó gazdája nem tiltakozik, figyel, mi változik Jézus jelenléte nyomán?
Jézus tanít. Engeded- e, hogy szóljon, beleszóljon az életedbe?

„Evezz a mélyre!”
Újabb rutinfeladat, jön egy újabb kudarc, egy terméketlen halfogás? Talán könnyebb lenne most Jézussal ellenkezni.

„a te szavadra mégis kivetem”
Ámulhatsz Péter! Szakadoznak a hálók! Segítség!! Ez több a soknál, több, mint elég. Jézus még a hétköznapjainkban is tesz, tehet csodát? Az én életemben is?

Sokáig vártunk autóra. Nem jött válasz a kérdésünkre. Ígéretek voltak. Egy nap jött a telefon, rendelkezésünkre áll az autó, mehetünk érte.
Autó? Most, amikor anyagilag is nehezen állunk talpra, amikor minden a legreménytelenebb?
Autó. Ízlelgetjük. Még Uram, ezt is megadod?

Péter nem kap vérszemet. Felismerve Jézus csodatévő erejét, nem használja ki, nem vonszolja magával újból és újból a halászataira busás zsákmányt remélve. Nem, nem erre a csodára van minden nap szüksége. De ez a csoda megerősítette.

„Menj el tőlem, mert bűnös ember vagyok, Uram!”- szól a felismerés.
Felismeri, hogy Jézus szentsége mellett nem állhat meg. De azt is felismeri, hogy bár bűnös, Jézus mégis az ő egyszerű csónakjába szállt be, közösséget vállalva vele. Nem érdemli, de szeretetből átélhette ezt a csodát. Az én szürke kis életembe is szeretne Jézus részt venni? Igen, kérdés, hogy akarod?

„Ne félj, ezentúl emberhalász leszel... követték Őt (Jézust)”
Jézus Péterre feladatot bíz, amely túlmutat a hétköznapi rutinfeladatokon. Emberek megmentésének feladatát ruházza rá. Ha te megmenekültél a bűn fogságából, átélted Jézus által a szabadulást, mondd el másoknak is!
Te kaptál- e már Istentől jövő feladatot? Ez nem jelenti azt, hogy soha többé nem lesz mosogatás, munka, harc, küzdelem.

Péternek megadatott, hogy teljes munkaidejében szolgálhatta Jézust. Nem biztos, hogy nekünk megadatik ez. De a hétköznapi feladatvégzéseink, „hálómosogatásaink”, „halfogásaink” közben beszélhetünk Jézusról családtagjainknak, iskolatársainknak, munkatársainknak.

Vedd be Jézust a hajódba!

Első lecke

Első leckénk részben ismétlés, részben új anyag lesz. 
A sablont össze kell illeszteni, kb. A/4-es méretű mintát ad ki.




Neszesszer (Hidasiné Felber Irén nyomán)

Egy kis ismétlés! Régen találkoztunk, így felelevenítünk néhány eddig már elsajátított ismeretet.

Szabjuk ki a sablon alapján az alapanyagokat! (Ne felejtsük el, hogy külső és belső oldala is lesz a neszesszernek, ill. flíz is fogja bélelni! Bár az utóbbit elhagyhatjuk, ha kellő tartása van az anyagunknak.) A darabjaira vágott sablonjainkhoz mindig mérjünk fel 0,5 cm-es varrásszélt! A minta jobb és bal oldalán levő anyagoknál a mintához közeleső résznél 1-1 cm-rel legyen nagyobb!



Gépi papírtechnikával állítsuk össze a díszítő motívumot! (Ibolyával már tanultuk a technikát, most segítség híján szánj egy kis időt a megértésre, hogy egyedül is boldogulj vele!)

Egy selyempapírra vagy vetexre rajzold rá a motívumot! Vágj 5×5 cm-es darabokat! A szélekhez 3×9 cm-es csíkokat! (Színben összeillő színvilágra törekedjünk.)



A kezdőmintát az 1-es számhoz illesztjük (színével felfele). (Nem kell körbevarrni, a több elem fogja rögzíteni. A kettes számot megkeressük. A következő darabot a kezdőmintára helyezzük (színével lefele), és végigvarrjuk a túloldalon a kezdőmintához eső oldalát a kettes mezőnek. (Gondold végig, ha a varrás mentén kihajtod, le fogja fedni a kettes mezőt?) Így folytatjuk, míg végig nem érünk a számozásokkal.
A varrásoknál a kezdésnél és zárásnál is oda- vissza varrunk. A varrás vonala mentén 0,5 cm- esre vágjuk az összevarrt elemeket, mert a végén átláthatatlanná válik a munkánk, és túl vaskos lesz.
(Tipp: Ezt a gépi papírtechnikát kihagyhatod, helyére a sablonnal azonos színes, mintás anyagot is varrhatsz.)










Ha készen van a neszesszer dísze, akkor összevarrhatjuk a külső, színes oldal elemeit. (Számíthatunk egy kis elcsúszásra:)



Jön a szendvics készítés.
Színével lefele a belső oldal, majd a flíz, végül színével felfele a díszes külső. Gombostűzés után a bejelölt körvonalon kívül varrjuk körbe a réteget. Ez megkönnyíti a ferdepántozást.
(Tipp: ha még nem mered bevállalni a ferdepántozást, akkor a következő sorrendben készítsd el a szendvicsedet: flíz, rá színével összefordítva a külső és belső réteg. Körbevarrod, rést hagyva a kifordításhoz. A kifordított munkádat egy szegővarrással zárhatod le!)



Felesleges végből lehet kicsit csinosítgatni.


3,5 cm-es szélességgel vágjunk csíkot a körbeszegéshez!
A belső oldalon indulva a ferdepántot, színével lefele fordítva, varrjuk körbe talpszélességgel. (Indulásnál hajtsuk vissza egy kicsit az anyagot!) 
Mikor a kör zárul, egy kicsit engedjük túlérni a csíkot az indulási ponttól. Ezt a a találkozási pontot összevarrva szebbé tehetjük.



A külső oldalára átfordítjuk az alkotásunkat. A ferdepántot felében visszahajtva újból levarrjuk, lehetőleg szélen tartva a tűt! Hű, ezzel is megvagyunk. Ne ess kétségbe, ha ez még nem lesz a legszebb, egy kis gyakorlás elengedhetetlen!


Hajtsuk félbe a kész munkánkat mintájával befelé! Az íves részei varrjuk össze a két oldalt a ferdepántozástól néhány mm-rel beljebb!



Megtalpaljuk a kis szütyőt. Ez már ismerős technika lesz!! Elcsípjük a neszesszer csücskét (alján), majd egy egyenlő szárú háromszöget kiadva, le is varrjuk mindkét oldalon!



Kifordítva beleöltjük a cipzárt! (25 cm-est vegyél! A helyi papír- írószerben is kaphatsz különböző méretben.)

Egy kis díszöltéssel, gyöngyökkel díszíthetjük a munkánkat. (Quilt cérna híján, sima varrócérnával jártam körbe a mintát.)

2012. okt. 21.

Online foltvarrás?

A távolság miatt döntöttünk úgy, hogy a rendszeres alkalmainkat felfüggesztjük. Ezt mindenki nagy fájdalommal vette tudomásul. Addig ötleteltünk, míg végül megszületett az internetes foltvarrás gondolata. Ez sajnos a valós közösséget nem teszi lehetővé, de lehet töltekezni lelkiekben, és lehet megosztani ötleteket részletes fotókkal közölve. Ez egy félmegoldás, de ez is többet ér a semminél. Ha Isten is megengedi, akkor 1-1 találkozásra is lehetőség nyílik. Zsuzsi vállalta, hogy a helyi szervezést, segítségnyújtást biztosítja a számunkra. Ha szeretnél naprakész lenni, akkor iratkozz fel a webes követésre, ahol e- mail-ben mindig rendszeres értesítést fogsz kapni a soron következő bejegyzésekről. A kész munkákat pedig szívesen várjuk az elérhetőségeinken. Szeretnénk közreadni, gyönyörködni benne.
A hónap második felében szeretnénk mindig elérhetővé tenni az elkészítendő anyagokat.

Jó varrogatást kívánunk!

2012. szept. 17.

Búcsúzás

A Foltozó Műhelyünk becsukja kapuit, hiszen elköltöztünk (mármint a vezetők), és nincs, aki átvegye a szervezési feladatokat:(
A blog továbbra is megtekinthető lesz, a feltöltött anyagokból bátran szemezgess magadnak!
Isten áldjon!